Bronze winners
THE GAMES OF THE XV OLYMPIAD IN HELSINKI 1952
Dmytro LEONKIN
artistic gymnastics
The Games of the XVI Olympiad in Melbourne 1956
Viktor CHUKARIN
artistic gymnastics
Polina ASTAKHOVA
гімнастика спортивна
Larysa LATYNINA
гімнастика спортивна
Yuriy TYTOV
гімнастика спортивна
Viktor TSYBULENKO
Athletics (javelin throw)
Georgiy ZHYLIN
веслування академічне
Igor YEMCHUK
Rowing
Nadiya KONIAYEVA
Athletics
Yevgen CHEREPOVSKIY
Fencing
Mykhailo SHAKHOV
Wrestling Freestyle
The Games of the XVII Olympiad in Rome 1960
Polina ASTAKHOVA
гімнастика спортивна
Larysa LATYNINA
гімнастика спортивна
Yuriy TYTOV
гімнастика спортивна
Borys SHAKHLIN
гімнастика спортивна
Leonid KOLUMBET
Cycling Track
Igor TER-OVANESIAN
Athletics Long Jump
The Games of the XVIII Olympiad in Tokyo 1964
Polina ASTAKHOVA
гімнастика спортивна
Larysa LATYNINA
гімнастика спортивна
Borys SHAKHLIN
гімнастика спортивна
Volodymyr GOLUBNYCHYI
Athletics
Ivan BIELIAYEV
Athletics 3000m Steeplechase
Tetiana DEVIATOVA
Swimming
The Games of the XIX Olympiad in Mexico 1968
Pavlo LIEDNIOV
Modern Pentathlon
Anatoliy PALYVODA
Basketball
Yuriy GROMAK
Swimming
Valentyna KOZYR
Athletics High Jump
Valentyn KRAVCHUK
Rowing
Volodymyr MUSALIMOV
Boxing
Volodymyr NEMSHYLOV
Swimming
Volodymyr STERLIK
Rowing
The Games of the XX Olympiad in Munich 1972
Grygoriy KRIS
Fencing
Yuriy POYARKOV
Volleyball
Yevgen LAPYNSKYI
Volleyball
Pavlo LIEDNIOV
Modern Pentathlon
Oleg BLOKHIN
Football
Yuriy YELYSEYEV
Football
Viktor KOLOTOV
Football
Anatoliy KUKSOV
Football
Anatoliy NOVYKOV
Judo
Volodymyr ONYSHCHENKO
Football
Sergiy PARAMONOV
Fencing
Yevgen RUDAKOV
Football
Vyacheslav SEMENOV
Football
Viktor SAVCHENKO
Boxing
THE GAMES OF THE XXI OLYMPIAD IN Montreal 1976
Mr. Valeriy BORZOV
Athletics(2)
Mykola AVILOV
Athletics
Anatoliy BONDARCHUK
Athletics (hammer throw)
Oleg BLOKHIN
Football
Viktor KOLOTOV
Football
Volodymyr ONYSHCHENKO
Football
Liudmyla AKSIONOVA
Swimming
Leonid BURIAK
Football
Volodymyr VEREMEYEV
Football
Viktor ZVIAGINTSEV
Football
Anatoliy KONKOV
Football
Viktor MATVIYENKO
Football
Volodymyr RASKATOV
swimming
Stefan RESHKO
Football
Tetiana PROROCHENKO
Athletics
Oleksandr SALNYKOV
Basketball
Volodymyr TKACHENKO
Basketball
Volodymyr TROSHKIN
Football
Mykhaylo FOMENKO
Football
THE GAMES OF THE XXII OLYMPIAD IN MOSCOW 1980
Pavlo LIEDNIOV
Modern Pentathlon
Nadiya OLIZARENKO
Athletics
Volodymyr SMYRNOV
Fencing
Oleksandr SALNYKOV
Basketball
Volodymyr TKACHENKO
Basketball
Sergiy BALTACHA
Football
Volodymyr BEZSONOV
Football
Grygoriy DMYTRENKO
Rowing
Volodymyr DOLGOV
Swimming
Viktor KOKOSHYN
Rowing
Olena KRUGLOVA
Swimming
Oleksandr MANTSEVYCH
Rowing
Valeriy PIDLUZHNIY
Athletics
Tetiana SKACHKO
Athletics
Jury TAMM
Athletics
Andriy TYSHCHENKO
Rowing
Oleksandr TKACHENKO
Rowing
Vasyl YURCHENKO
Canoe Sprint
THE XV OLYMPIC WINTER GAMES IN CALGARY 1988
Viktor PETRENKO
Ice skating (single)
THE GAMES OF THE XXIV OLYMPIAD IN SEOUL 1988
Larysa KARLOVA
Handball
Zinayida TURCHYNA
Handball
Tetiana SAMOLENKO (DOROVSKYKH)
Athletics (1500 m)
Oleksandra TYMOSHENKO
гімнастика художня
Jury TAMM
Athletics
Genadiy AVRAMENKO
Shooting
Maryna BAZANOVA
Handball
Viktor BERENDOGA
Water Polo
Tetiana GORB
Handball
Olena ZHUPIYEVA
Athletics
Valeriy LOZYK
Swimming
Svitlana MANKOVA
Handball
Oleksandr MARCHENKO
Rowing
Nataliya MYTRIUK
Handball
Larysa MOSKALENKO
Sailing
Olena NEMESHKALO
Handball
Rudolf POVARNITZYN
Athletics
Nataliya RUSNACHENKO
Handball
Olga SEMENOVA
Handball
Mykola SMYRNOV
Water Polo
Mykhaylo TYSHKO
Fencing
Yevgeniya TOVSTOGAN
Handball
Iryna CHUPYKHOVSKA
Sailing
Vadym YAROSHCHUK
Swimming (2)
THE GAMES OF THE XXV OLYMPIAD IN BARCELONA 1992
Tetiana GUTSU
Artistic gymnastics
Mr. Igor KOROBCHYNSKYY
Artistic gymnastics
Tetiana LYSENKO
Artistic gymnastics (vault)
Maryna BAZANOVA
Handball
Tetiana GORB
Handball
Andriy BIELOFASTOV
Water Polo
Olga KYRYCHENKO
Swimming
Andriy KOVALENKO
Water Polo
Sergiy KRAVCHUK
Fencing
Oksana SKALDINA
Rhythmic gymnastics
Tetiana USTIUZHANINA
Rowing
THE XVII OLYMPIC WINTER GAMES IN LILLEHAMMER 1994
Valentyna TSERBE
Biathlon
THE GAMES OF THE XXVI OLYMPIAD IN ATLANTA 1996
Mrs. Inga BABAKOVA
легка атлетика
Mr. Oleksandr KRYKUN
легка атлетика
Mr. Igor KOROBCHYNSKYY
Artistic gymnastics
Grygoriy MISIUTIN
Artistic gymnastics (team)
Rustam SHARIPOV
гімнастика спортивна
Mr. Elbrus TEDEYEV
Freestyle Wrestling
Oleksandr BAGACH
Athletics (Shot Put)
Olena VITRYCHENKO
Rhythmic gymnastics
Denys GOTFRID
Weightlifting
Yuriy YERMAKOV
Artistic gymnastics
Zaza ZAZIROV
Wrestling Freestyle
Andriy KALASHNIKOV
Wrestling Greco-Roman
Oleg KYRIUKHIN
Boxing
Oleg KOSIAK
Artistic gymnastics
Olena PAKHOLCHYK
Sailing
Mrs. Olena SADOVNICHA
стрільба з лука
Oleksandr SVITLYCHNIY
Artistic gymnastics
Ruslana TARAN
Sailing
Volodymyr SHAMENKO
Artistic gymnastics
THE GAMES OF THE XXVII OLYMPIAD IN SYDNEY 2000
Mrs. Olena GOVOROVA
Athletics (Triple Jump)
Olena PAKHOLCHYK
Sailing
Ruslana TARAN
Sailing
Oleksandr BERESH
Artistic gymnastics
Sergiy DANYLCHENKO
Boxing
Olena ZHUPINA
Diving
Ruslan MASHURENKO
Judo
Volodymyr SYDORENKO
Boxing
Mrs. Anna SOROKINA
стрибки у воду
Andriy FEDCHUK
Boxing
Roman SHCHURENKO
Athletics Long Jump
Iryna YANOVYCH
Cycling Track
THE GAMES OF THE XXVIII OLYMPIAD IN ATHENS 2004
Viktor RUBAN
стрільба з лука
Anna BALABANOVA
Canoe Sprint
Sergiy BILOUSHCHENKO
Rowing
Ms. Ganna BEZSONOVA
Rhythmic Gymnastics
Natalia BORYSENKO
Handball
Anastasiya BORODINA
Handball
Ganna BURMYSTROVA
Handball
Maryna VERGELIUK
Handball
Iryna GONCHAROVA
Handball
Dmytro GRACHOV
Archery
Sergiy GRYN
Rowing
Mrs. Larysa ZASPA
Handball
Oleg LYKOV
Rowing
Natalya LIAPINA
Handball
Galyna MARKUSHEVSKA
Handball
Inna OSYPENKO
Canoe Sprint
Olena RADCHENKO
Handball
Oksana RAYKHEL
Handball
Tetiana SEMYKINA
Canoe Sprint
Andriy SERDINOV
Swimming
Oleksandr SERDIUK
Archery
Vita STIOPINA
Athletics
Hanna SIUKALO
Handball
Tetiana TERESHCHUK-ANTIPOVA
Athletics
Vladyslav TRETIAK
Fencing
Olena TSYGYTSIA
Handball
Olena CHEREVATOVA
Canoe Sprint
Leonid SHAPOSHNYKOV
Rowing
Tetiana SHYNKARENKO
Handball
Liudmyla SHEVCHENKO
Handball
Olena YATSENKO
Handball
THE XX OLYMPIC WINTER GAMES IN TORINO 2006
Liliya YEFREMOVA
Biathlon (Sprint 7,5 km)
Ruslan GONCHAROV
Figure Skating (Ice Dance)
Olena GRUSHYNA
Figure Skating (Ice Dance)
The Games of the XXIX Olympiad in Beijing 2008
Mrs. Irina MERLENI
Wrestling (48 kg)
Ms. Ganna BEZSONOVA
Rhythmic Gymnastics
Olena ANTONOVA
Athletics
Armen VARDANIAN
Wrestling Greco-Roman (66 kg)
Oleksandr VOROBYOV
Artistic Gymnastics (Rings)
Vyacheslav GLAZKOV
Boxing (91 кг)
Mr. Roman GONTYUK
Judo (81 kg)
Nataliya DAVYDOVA
Weightlifting (69 кг)
Taras DANKO
Wrestling (84 kg)
Lesia KALITOVSKAYA
Cycling Track Pursuit
Illia KVASHA
Diving (Synchronised, 3m Springboard)
Oleksiy PRYGOROV
Diving (Synchronised, 3m Springboard)
Viktoriya TERESHCHUK
Modern Pentathlon
Natalia TOBIAS
Athletics (1500 m)
Yuriy CHEBAN
каное-одиночка
Denys YURCHENKO
Athletics (Pole Vault)
The Games of the XXX Olympiad in London 2012
Olena KOSTEVYCH
Стрільба кульова (пневматичний пістолет; малокаліберний пістолет)
Olga KHARLAN
Фехтування, шабля (особиста першість)
Yuliya KALINA
Weightlifting (58 kg)
Olga SALADUKHA
Athletics (Triple Jump)
Igor RADIVILOV
Gymnastics Artistic (Vault)
Olesia POVH
Athletics (4 x 100m Relay)
Hrystyna STUY
Athletics (4 x 100m Relay)
Mariya RYEMYEN
Athletics (4 x 100m Relay)
Elyzaveta BRYZGINA
Athletics (4 x 100m Relay)
Taras SHELESTIUK
Boxing (69 кг)
Oleksandr GVOZDYK
Boxing (81 кг)
THE XVII OLYMPIC WINTER GAMES IN SOCHI 2014
Семеренко Віта
біатлон, спринт