Офіційні документи
Промова президента МОК Томаса Баха з нагоди 25-річчя НОК України

Шановний президент Національного олімпійського комітету України,

мій дорогий колега та друг Сергій Бубка.

Шановний президент Асоціації національних олімпійських комітетів,

мій колега та друг, шейх Ахмад Аль-Фахад Аль-Сабах.

Мій друг та колега Валерій Борзов.

Шановні Олімпійські чемпіони та ветерани спорту.

Шановні атлети та тренери.

Пані та панове.

 

Дякую за теплий прийом. Мені надзвичайно приємно бути сьогодні тут з вами в цьому чудовому театрі оперети. Дозвольте мені висловити щирі вітання Національному олімпійському комітету України з нагоди святкування його 25-ї річниці. Це знаменна подія, і я вітаю мого друга і колегу Сергія Бубку, президента НОК України, на цьому знаковому святі спорту в країні з такими багатими спортивними традиціями. Протягом останніх декількох днів цю подію анонсує і Олімпійський музей в Лозанні, де відвідувачі можуть залишити свої добрі побажання для Національного олімпійського комітету України в спеціальній ювілейній книзі.

 

Україна з гордістю може озирнутися на останні 25 років своєї спортивної історії. З моменту здобуття незалежності ваші спортсмени завоювали 122 медалі на Олімпійських іграх. Якщо згадати більш давню історію, коли українські спортсмени були частиною команди СРСР (починаючи з 1952 року), загальна кількість олімпійських медалей складає 623. Це вражаючі рекорди для України, збагачені такими олімпійськими легендами, як "Золота рибка" і чотириразова олімпійська чемпіонка 2000 та 2004 років Яна Клочкова або фігуристка Оксана Баюл, перша українська золота медалістка після здобуття незалежності. Серед цих чемпіонів я повинен згадати мого дорогого друга Сергія Бубку. Чемпіон Олімпійських ігор 1988 року, він продовжував бити рекорд за рекордом протягом своєї кар'єри легкоатлета, та приносити своїй країні успіх за успіхом. З такими багатими спортивними традиціями, ви можете з повним правом пишатися внеском, який українські спортсмени зробили і продовжують робити в олімпійську історію.

 

На додаток до 25 років спортивного успіху НОК України також повинен відзначити роботу, яку він робить для поширення цінностей спорту і духу олімпізму по всій країні. Особливо вражають загальнонаціональні освітні ініціативи, такі як "Олімпійський урок", "Олімпійське лелеченя", або "Do like Olympians» та інші програми для шкіл.

 

Насправді, завтра я з перших рук отримаю досвід участі в програмі "Do like Olympians" під час візиту в київську середню школу № 78. Програма "Do like Olympians" надихає дітей займатися різними видами спорту. В рамках цієї ініціативи я на практиці познайомлю дітей з фехтуванням і з нетерпінням чекаю зустрічі з вашими молодими фехтувальниками - хто знає, можливо, серед них буде майбутній Олімпійський чемпіон. В цілому, важливе послання таких освітніх проектів зрозуміле: вони просувають олімпійські цінності дружби, поваги, майстерності та чесної гри; вони залучають дітей до спорту і заохочують до здорового способу життя.

 

НОК України відіграє провідну роль в тому, щоб поставити спорт на службу громадам. Через добре розвинену мережу регіональних відділень і представництв, НОК забезпечує, щоб спортивні ініціативи та освітні програми досягали українського суспільства в цілому, тим самим поширюючи олімпійські цінності по всій країні.

 

Спорт має унікальну силу об'єднувати людей, незалежно від їх походження, релігійних чи культурних вподобань. Спорт є єдиною сферою людського існування, яка досягла універсального закону. Незалежно від того, де в світі ми займаємось спортом, правила однакові і поширюються на всіх. Вони ґрунтуються на людських цінностях дружби, поваги і досконалості. Спорт - це завжди наведення мостів, а не зведення стін. Однак, для того, щоб постійно поширювати ці цінності в суспільстві, важливо, щоб автономність спорту поважали політики. Спорт може будувати мости лише за умови поваги до нашої автономії і нашого нейтралітету.

 

Спорт повинен бути політично нейтральними, але спорт не може бути поза політикою. Тому Олімпійське рух повинен мати, одночасно, і автономію, і партнерські відносини з політикою. Цього можна досягти шляхом діалогу та взаємної поваги між Олімпійським рухом і державними органами на всіх рівнях.

 

МОК розуміє теперішню складну ситуацію в Україні, і особливо, як це впливає на ваших спортсменів. Саме тому, протягом усіх цих останніх місяців, ми підтримали українських спортсменів – незалежно від того, з якої частини країни вони походять. Завдяки програмі Олімпійської солідарності, в цьому році ми надали українським спортсменам 68 олімпійських стипендій для їх підготовки до Ріо-де-Жанейро. Ми також продовжили особливу допомогу НОК України, взявши зобов’язання надати спортивне обладнання. Ми повинні зробити це заради того, щоб, незважаючи на нинішню ситуацію, українські спортсмени могли тренуватися і якнайкраще готуватися до Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро 2016 року. З вашою рішучістю та нашою підтримкою ми сподіваємося побачити в Ріо-де-Жанейро успішну команду України.

 

Ми всі хочемо бачити Олімпійські ігри, які забезпечують ідеальні умови для кращих спортсменів світу. Ось чому я закликаю вас пройти додаткову милю, щоб гарантувати, що в нас будуть чисті атлети на чистих Іграх. В наших інтересах, щоб кожен НОК дотримувався міжнародних антидопінгових положень для забезпечення рівних умов на Олімпійських іграх. Так само, в наших інтересах захистити чистих спортсменів. Заради них і заради довіри до спортивних змагань, вони повинні бути захищені від допінгу та корупційного впливу.

 

Напередодні Ріо-де-Жанейро я переконаний, що ви будете готувати ваших спортсменів для спортивної майстерності. У вас є наша повна підтримка цих зусиль, і я впевнений, що спортсмени, які представлятимуть Україну, буде джерелом гордості для всієї країни.

 

Ваша 25-а річниця є важливою віхою не лише для вас, але й для всього Олімпійського руху. Ваш НОК є сильним і успішним членом Олімпійського руху. Будьте певні, що ми будемо продовжувати будувати нашу дружбу і прекрасні відносини між НОК України та МОК протягом багатьох наступних років.

На знак цієї великої дружби між МОК та Олімпійським рухом в Україні, я хотів би вручити президенту Національного олімпійського комітету України Сергію Бубці, нагороду МОК імені П'єра де Кубертена.