Український шорт-трек тримає курс на Канвондо-2024
16 Листопада 2023 Поділитися
Український шорт-трек тримає курс на Канвондо-2024

19 січня – 1 лютого 2024 року у провінції Канвондо (Південна Корея) відбудуться IV зимові Юнацькі Олімпійські ігри. Впродовж 14 днів понад 1900 спортсменів розіграють нагороди у 15-ти дисциплінах, серед яких ось вже четверті ігри поспіль буде шорт-трек, а в ньому вже традиційно виступатимуть представники України.

Про те, як проходить підготовка команди до головного молодіжного мультиспортивного форуму чотириріччя та про боротьбу наших юних майстрів шорт-треку за право захищати честь синьо-жовтого прапора у Канвондо-2024 пресслужбі НОК України розповів старший тренер національної збірної Віталій Сівак.

Відзначимо, що представники шорт-треку одними з перших провели відбір на ЮОІ-2024. Ліцензії були розподілені за результатами юніорського чемпіонату світу, що відбувся 27-29 січня 2023 року в німецькому Дрездені.

«Особливістю олімпійського відбору у нашому виді спорту є те, що ліцензії на Юнацькі ігри здобувають юніори, - пояснює Віталій Вікторович Сівак. - Квоти розподіляються за загальною класифікацією юніорського чемпіонату світу з врахуванням очок набраних спортсменами (лише двох найкращих від однієї країни) на трьох дистанціях (500 м, 1000 м, 1500 м)».

Отже, завдяки потраплянню у Дрездені до десятки найсильніших Ксенії Адаменко, а також до Топ-34 Єлизавети Сидьорко та Тимофія Хохелько ми отримали три путівки на ЮОІ-2024.

«Маємо дві ліцензії серед дівчат і одну у хлопців. Їх володарів ми визначимо за результатами міжнародних змагань, а точніше за найкращими часовими показниками на кожній дистанції, за які нараховуватимуться очки і які будуть об’єднані в загальний рейтинг сезону 2023/24», – розповів старший тренер збірної Віталій Сівак, додавши, що таке рішення було прийнято через неможливість проведення відбіркових змагань в Україні.

Нагадаємо, що одна з основних для українського шорт-треку ковзанок «Салтівський лід», зазнала руйнувань ще у квітні 2022 року внаслідок обстрілів російськими окупантами міста Харків. Відтак другою домівкою для наших спортсменів, які через війну змушені були залишити батьківщину, став польський Білосток.

«Ми дуже вдячні за теплий прийом, гостинність і можливість тренуватися та змагатися польському уряду, місту Білосток та Асоціації ковзанярського спорту Польщі (PZŁS), а також Міжнародному союзу ковзанярів (ISU), – розповідає Віталій Сівак. - Тут ми маємо два тренування на день, зранку на льоду і ввечері у залі, а мешкаємо у гуртожитку разом з простими українцями, які рятуючись від війни, також знайшли прихисток у Польщі».

У Польщі проводиться дуже багато змагань з шорт-треку для різних вікових категорії, також наші спортсмени мають змогу виступати у сусідніх країнах, зокрема брати участь в етапах Danubia series, що за складом учасників фактично дорівнюють Кубкам Європи.  

Саме тут набираються змагального досвіду і борються за право представляти збірну на головному молодіжному форумі чотириріччя наші основні кандидати на участь в Юнацьких Олімпійських іграх-2024.

Серед них троє спортсменів, які представляли України на Європейському юнацькому олімпійському  фестивалі, що проходив з 21 по 28 січня 2023 року в Італії, зокрема серед дівчат це вихованка харківської школи шорт-треку Вероніка Кремер. Разом з нею на путівку до Канвондо претендують її  землячка Діана Демочко та  Дар’я Маньковська з Шостки.

«Маньковська була на слуху в ковзанярському спорту, зокрема вигравала юніорський чемпіонат України, - розповідає Віталій Сівак. - Ми давно тісно співпрацюємо з тренерами Сумської області. Тож переговоривши з ними, запросили її до нас на шорт-трек у Харків. Демочко у молодшому віці показувала дуже добрі результати, але з певних причин вирішила піти зі спорту. Початок війни застав її у рідному Харкові. Три місяці, поки тривали найстрашніші обстріли, вони з мамою фактично жили у підземці. Коли ми запропонували їй відновити кар’єру, вона зізналася, що вже давно все переосмислила і сама хотіла повернутися, але не наважувалася, все ж понад два роки минуло. Діана відновила форму і зараз вже показує приблизно однаковий час з Кремер».

Досвід виступу на Європейському юнацькому олімпійському фестивалі-2023 мають і двоє наших юнаків Дмитро Козико з Шостки та харків’янин Володимир Мельник. Останній на дистанції 1000 м зупинився за крок від п’єдесталу ЄЮОФ. Програв у боротьбі за бронзу 0,055. «Це фактично довжина ковзана», - Віталій Сівак підкреслює, наскільки близьким був до нагороди його підопічний!

«Козико, виступаючи на фестивалі з травмою, пробіг на усіх трьох дистанціях і показав найкращий час у своїй спортивній кар’єрі», - відзначив бойовий характер юного спортсмена старший тренер збірної України.

Серйозно налаштований поборотися за право представляти Україну у Канвондо і Максим Спориш. Підопічний Наталії Хочиної спочатку з рідних Сум переїхав до Києва, а з цього року, як і Дмитро Козико, навчається у Харківському фаховому коледжі спорту та тренується у Білостоку. Ще кілька потенційних кандидатів на участь в ЮОІ, за словами Віталія Сівака, попри складні умови продовжують підготовку у рідній Шостці.

Олімпійські нагороди юні шорт-трекісти розіграють на льодовій арені, яка приймала Олімпіаду-2018. Поки що нікому з наших потенційних юних олімпійців там бувати не доводилося, але з ними можуть поділитися досвідом старші колеги, які виступали у Каннині на Кубку світу. Судячи з того, що під час Ігор-2018 там було побито олімпійські і навіть світові рекорди, на учасників  чекає швидкий лід.

Зауважимо, що шорт-трек зарекомендував себе на головному молодіжному мультиспортивному форумі чотириріччя, як справжня кузня майбутніх зірок. Головні герої минулих Юнацьких ігор корейці Шім Сок Хі, Лім Хьо Чжун, Хван Де Хон, представники Угорщини Петра Ясапаті та Лю Шаоан, китайці Сюй Хунчжи  та Цюй Чуньюй згодом зійшли на п’єдестал пошани Олімпіади. А тих, хто здобував нагороди світових та європейських першостей набагато більше.

Справжнім трампліном у великий спорт стали ці змагання і для українки Марії Долгополової, яка представляла нашу збірну у змаганнях з шорт-треку в Інсбруку-2012 і стала срібною призеркою у змішаній естафеті у складі інтернаціональної команди разом зі спортсменами з Китаю та Великої Британії, що є наразі найвищим досягненням для України у цьому виді спорту на ЮОІ.

«Це були одні з перших таких великих змагань у моїй тренерській кар’єрі, - згадує Віталій Сівак. - А для Марії Долгополової взагалі другий старт на міжнародному рівні. Вона була зовсім юна і дуже хвилювалася. Але зуміла встановити особистий рекорд на дистанції 500 м, а потім зібралась на змішану естафету, і разом з командою здобула срібло! Юнацькі ігри це чудовий старт для молодих спортсменів, а ще це унікальні змагання, їх не порівняти навіть з дорослою Олімпіадою, в якій ти можеш взяти участь і через чотири роки. А от Юнацькі ігри можуть бути тільки раз в житті». Медіа