Історія олімпійського руху в Україні розпочалася в 1952 році, коли спортсмени України у складі збірної команди Радянського Союзу вперше прийняли участь в Іграх XV Олімпіади в Хельсінкі. З 1952 по 1990 роки олімпійський рух в Україні розвивався та зміцнював свою позицію в житті країни. Українські атлети складали щонайменше 25% кожної олімпійської команди СРСР. Під час Ігор ХХІІ Олімпіади 1980 року деякі матчі футбольного турніру з великим успіхом проводилися в Києві.
Ініціаторами створення Національного олімпійського комітету (НОК) виступили видатні атлети, чемпіони Олімпійських ігор, відомі діячі фізкультурно-спортивного руху. У травні 1990 р. розпочав роботу Підготовчий комітет з проведення Асамблеї засновників НОК України. Делегатами Асамблеї було обрано 210 осіб, котрі представляли федерації олімпійських видів спорту, регіони, спортивні товариства і відомства, державні установи, громадські організації, засоби масової інформації.
22 грудня 1990 р. Асамблея, в роботі якої взяли участь 164 делегати, ухвалила постанову про створення НОК, затвердила статут, обрала 89 членів НОК. Цього ж дня відбулася перша сесія Генеральної асамблеї НОК України, яка обрала Валерія Борзова президентом НОК й ухвалила заяву, в якій проголошувалися головні завдання діяльності організації.
НОК України має виключне право представляти Україну на Олімпійських іграх та на регіональних, континентальних і світових комплексних змаганнях, які відбуваються під патронатом Міжнародного олімпійського комітету (МОК). НОК України зобов’язаний брати участь в Іграх Олімпіад, Європейських іграх, Всесвітніх пляжних іграх, Юнацьких Олімпійських іграх та Юнацьких Європейських олімпійських фестивалях, шляхом надсилання атлетів.
НОК України формує, організовує та очолює відповідні делегації на Олімпійські ігри Європейські ігри, Всесвітні пляжні ігри, Юнацькі Олімпійські ігри та Юнацькі Європейські олімпійські фестивалі, на регіональні, континентальні та світові комплексні спортивні змагання, що відбуваються під патронатом МОК та Європейських Олімпійських Комітетів (ЄОК). НОК України дбає про екіпірування, проїзд та розміщення членів своїх делегацій на Олімпійських іграх і укладає на користь останніх контракти страхування.
Основні завдання НОК України – забезпечення участі в Олімпійських іграх, Європейських іграх, Всесвітніх пляжних іграх, Юнацьких Олімпійських іграх та Юнацьких Європейських олімпійських фестивалях, розширення міжнародного співробітництва, популяризація масового спорту і здорового способу життя, фізичне і духовне збагачення людей.
З цією метою НОК України співпрацює з державними, громадськими та іншими організаціями. На засадах незалежності та доброї волі Національний олімпійський комітет України об'єднує 40 федерацій з олімпійських видів спорту.
Статутними органами НОК України є: Генеральна асамблея, виконавчий комітет, президент, Ревізійна комісія.
НОК має власні відділення в усіх регіонах країни. Регіональні відділення працюють у областях та місті Києві, впроваджуючи як усі проекти НОК України, так і власні ініціативи. Відбувається тісна співпраця регіональних відділень з органами місцевої влади та самоврядування. НОК України надає стипендії молодим атлетам, які працюють у відділеннях з метою їх подальшої діяльності в олімпійському русі.
Колегіальними дорадчими органами НОК України є комісії, які створюються з метою поглиблення та удосконалення роботи виконкому відповідно до напрямів його діяльності та на виконання статутних завдань. ( можна буде додати перелік комісій після їх затвердження)
У НОК України створено який є самостійним, постійно діючим третейським судом, що вирішує шляхом третейського розгляду спори, які виникають у сфері спорту, на підставі законодавства України та організаційних документів відповідних спортивних організацій.
Президенти НОК України: 1991-1998 рр. – Валерій Борзов; 1998-2002 рр. – Іван Федоренко; 2002-2005 рр. – Віктор Янукович; 2005 – 2022 рр. – Сергій Бубка, з листопада 2022 – Вадим Гутцайт
НОК України започаткував і щороку проводить такі всеукраїнські проєкти: Олімпійський урок, Олімпійський тиждень, Олімпійське лелеченя, OlympicLab, Do like Olympians, «Олімпійська книга», «Олімпійський куточок», а також церемонію вшанування найкращих спортсменів і тренерів «Герої спортивного року», щорічний конкурс серед спортивних журналістів і конкурс спортивної фотографії. Щомісяця за результатами виступів відзначає найкращого українського спортсмена і його тренера. НОК є організатором Олімпійського дня в Україні.
НОК України видає щомісячний спортивний журнал «Олімпійська арена».
Основні історичні віхи
22 грудня 1990 р. Асамблея засновників ухвалила постанову про створення НОК.
20 вересня 1991 р. рішенням Генеральної асамблеї НОК України створено Олімпійську академію України.
9 березня 1992 р. виконком Міжнародного олімпійського комітету визнав НОК України, надавши йому статус тимчасового члена.
1992 р. Поет Юрій Рибчинський і композитор Геннадій Татарченко написали пісню «Олімпійська величальна», яка стала гімном НОК України.
1993 р. уперше команди України взяли участь у зимових і літніх Європейських юнацьких олімпійських днях, Всесвітній універсіаді.
1993 р. ухвалено розпорядження Президента України «Про розвиток олімпійського руху в Україні».
24 вересня 1993 р. 101-ша сесія МОК у Монако ухвалила рішення про цілковите визнання НОК України.
1994 р. в Україні ухвалено Закон «Про фізичну культуру і спорт», в якому стаття 35 «Національний Олімпійський Комітет» законодавчо закріпила права НОК як незалежної, неурядової, громадської організації.
1994 р. На XVII зимових Олімпійських іграх у Ліллехаммер національна олімпійська збірна України вперше виступила окремою командою. За роки незалежності вітчизняними атлетами на Олімпійських іграх було завойовано 146 нагород - 38 золотих, 38 срібних та 70 бронзових
1994 р. сесія МОК обрала Валерія Борзова членом МОК.
1995 р. виконком НОК протягом року розглянув питання про заснування Олімпійського фонду, періодичного видання – журналу «Олімпійська арена», створення Асоціації олімпійців, призначення стипендій Олімпійської солідарності атлетам України тощо.
У липні 2004 р. Київ прийняв етап естафети Олімпійського вогню. На Майдан Незалежності смолоскип вніс Сергій Бубка. Свята на честь естафети Олімпійського вогню відбулися в багатьох населених пунктах країни.
2005 р. уроком у загальноосвітній школі с. Ліпляве на Київщині, який провів Сергій Бубка, було започатковано Олімпійський урок. З наступного року він став Всеукраїнським.
У грудні 2005 р. започатковано традицію щомісяця визначати найкращого вітчизняного спортсмена, який досяг найбільшого успіху на міжнародних змаганнях.
З 2006 року НОК запровадив нову чітку і прозору систему фінансування суб’єктів олімпізму, яка включає адміністративний грант для федерацій та відділень, фінансування відповідно до системи рейтингу федерацій або осередків за підсумками роботи та досягнення атлетів на провідних міжнародних стартах у попередньому році, виплату щомісячних стипендій спортсменам, тренерам та спортивним спеціалістам.
2007 р. створено Українську академію спорту, яку очолила дворазова призерка Олімпійських ігор з академічного веслування Ніна Уманець. Головна мета організації, до складу якої увійшли легендарні вітчизняні спортсмени, – популяризація спорту й поширення олімпійських ідеалів. Українська академія спорту щорічно визначає переможців урочистої церемонії вшанування найкращих спортсменів, тренерів, організаторів і учасників спортивного руху «Герої спортивного року».
У квітні 2007 р. талісманом олімпійської збірної команди України за підсумками творчого конкурсу обрано лелеченят. Його автор – Вадим Яковенко з Полтави.
2007 р. відбулася перша урочиста церемонія вшанування найкращих спортсменів, тренерів, організаторів і учасників спортивного руху «Герої спортивного року».
У січні 2008 р. започатковано традицію щомісяця відзначати найкращого тренера.
2008 р. розпочалася акція «Олімпійська книга», у рамках якої навчальним закладам країни було передано десятки тисяч примірників видань на олімпійську тематику.
2011 р. стартував проєкт для юнацтва «Олімпійське лелеченя», інноваціями стали шефство НОК над дитячими будинками, запроваджено проєкт «Олімпійський куточок».
2012 р. у Києві відкрито Олімпійський дім.
2013 р. НОК України визнано одним з найкращих у світі, йому присуджено міжнародну Премію креативного спорту за успіхи у пропаганді спорту та олімпійських цінностей.
2013 р. започатковано всеукраїнський проєкт Do like Olympians.
2013 р. НОК підписав Брайтонську Декларацію «Жінки та спорту», яка містить принципи та кроки, спрямовані на активізацію залучення жінок до спортивної діяльності, забезпечуючи їм можливість виконувати будь-які функції та обіймати будь-які посади.
2014 р. започатковано програму НОК України щодо надання допомоги Олімпійського комітету провідним спортсменам і тренерам-переселенцям, які проживали у Криму, Донецькій та Луганській областях, на соціальні потреби й оренду житла.
2015 р. відбулося урочисте святкування 25-річчя НОК України за участю президента МОК Томаса Баха, поважних міжнародних гостей, зірок світового спорту.
2015 р. засновано Всеукраїнський проєкт серед дітей та молоді #OlympicLab
2017 р. Олімпійську академію України визнано зразком з розвитку системи олімпійської освіти для інших національних олімпійських академій світу.
2018 р. відбулися урочисті заходи з нагоди 180-річчя з дня народження Олексія Бутовського – одного із засновників світового олімпійського руху сучасності.
2019 р. НОК України став координатором заходів European Week of Sport в Україні.
2019 р. Створено комісю НОК України «Антураж атлета».
2020 р. започатковано серію науково-освітніх вебінарів для представників сфери спорту.
2021 р. відбулося урочисте святкування 30-річчя НОК України за участю президента МОК Томаса Баха, поважних міжнародних гостей, зірок світового спорту.
2022 р. після початку військової агресії росії, з метою надання гуманітарної допомоги членам української олімпійської спільноти МОК, організація «Олімпійська солідарність» та ЄОК створили Фонд солідарності, координатором якого призначено президента НОК Сергія Бубку. Перша фінансова допомога була направлена на евакуацію спортсменів, тренерів та членів їхніх родин з небезпечних районів, де велися активні бойові дії, а також надання притулку та відповідних послуг, таких як транспортування, логістика, розміщення, харчування, забезпечення медикаментами та надання загальної гуманітарної допомоги в більш безпечних районах.
За роки Незалежності вітчизняними атлетами на Олімпійських іграх завойовано:
-
Ліллехаммер-1994 – 1 золоту та 1 бронзову нагороди;
-
Атланта-1996 – 9 золотих, 2 срібні та 12 бронзових нагород;
-
Нагано-1998 – 1 срібну нагороду;
-
Сідней-2000 – 3 золоті, 10 срібних та 10 бронзових нагород;
-
Солт-Лейк-Сіті-2002 – нагород не здобуто;
-
Афіни-2004 – 8 золотих, 5 срібних та 9 бронзових нагород;
-
Турин-2006 – 2 бронзові нагороди;
-
Пекін-2008 – 7 золотих, 4 срібних та 11 бронзових нагород;
-
Ванкувер-2010 – нагород не здобуто;
-
Лондон-2012 – 5 золотих, 4 срібних та 10 бронзових нагород;
-
Сочі-2014 – 1 золота та 1 бронзова нагороди;
-
Ріо-де-Жанейро-2016 – 2 золоті, 5 срібні та 4 бронзові нагороди;
-
Пхьончхан-2018 – 1 золота нагорода;
-
Токіо-2020 – 1 золота, 6 срібних та 12 бронзових нагород;
-
Пекін-2022 – 1 срібна нагорода;
-
Париж-2024 – 3 золоті, 5 срібних та 4 бронзові нагороди.
З 2010 року Міжнародним Олімпійським Комітетом започатковані Юнацькі Олімпійські ігри. Юні олімпійці вже мають такий вагомий доробок:
-
Сінгапур-2010 – 10 золотих, 9 срібних та 16 бронзових нагородㅤ;
-
Інсбрук-2012 – 3 срібні нагороди;
-
Нанкін-2014 – 9 золотих, 9 срібних та 11 бронзових нагород;
-
Ліллехаммер-2016 – 1 золоту, 1 срібну та 1 бронзову нагороди;
-
Буенос-Айрес-2018 – 7 золотих, 8 срібних та 8 бронзових нагород;
-
Лозанна-2020 – 1 золоту, 1 срібну та 2 бронзових нагород;ㅤㅤ
-
Канвондо-2024 – 1 срібну та 1 бронзову нагороди.
У 2015 році збірна України взяла участь у перших в історії Європейських іграх (Баку), де виборола 46 медалей – 8 золотих, 14 срібних, 24 бронзових.
У 2019 році на ІІ Європейських іграх в Мінську (2019) українці завоювали 52 медалі, з яких 16 – найвищого гатунку проби. У загальнокомандному заліку «синьо-жовті» посіли третє місце серед 50 країн.
У 2023 році на III Європейських іграх у Кракові (2023) представники України здобули 41 медаль: 21 золоту, 12 срібних та 8 бронзових.
На перших Всесвітніх пляжних іграх, що проходили 2019 році в Досі (Катар), українці здобули срібну та дві бронзові нагороди.
Традиційно, починаючи з 1993 року, юнаки і дівчата України беруть участь в зимових і літніх Європейських юнацьких олімпійських фестивалях (днях), де посідають високі місця серед європейських країн. Наслідуючи своїх старших колег, молоді олімпійці вибороли 241 медаль – 75 золотих, 86 срібних та 80 бронзових нагород.
Членами МОК в Україні є Олімпійські чемпіони Сергій Бубка та Валерій Борзов.
НОК України має широкі зв'язки з НОКами сусідніх країн та олімпійськими організаціями.
Представники НОК України є членами різних міжнародних організацій і об'єднань.
Тісні зв'язки НОК України має з українськими спортивними осередками за кордоном. Комітети друзів НОК України були створені і працюють зараз у США, Канаді, Австралії.
НОК України має угоди з відомими у світі компаніями, які підтримують олімпійський рух.