«Відчуваємо велику гордість, коли бачимо, як підіймається український прапор і виконується гімн». Велике інтерв’ю директора «Олімпійської солідарності» про підтримку спортсменів з України
15 Вересня 2022 Поділитися
«Відчуваємо велику гордість, коли бачимо, як підіймається український прапор і виконується гімн». Велике інтерв’ю директора «Олімпійської солідарності» про підтримку спортсменів з України

Джеймс Маклеод детально розповів про діяльність «Фонду солідарності» МОК, його цілі та задачі

Український спорт продовжує функціонувати в умовах війни. І не просто функціонувати, а бути ще одним фронтом, завдяки якому увесь світ знає, що наша держава є сильною та готова дати відсіч ворогу. За трохи більше ніж пів року війни українські спортсмени здобули понад 1600 медалей на змаганнях по всьому світу: це і чемпіонати світу та Європи, і етапи Кубків світу, і Всесвітні ігри та Європейський юнацький олімпійський фестиваль.

Проте, більшості з цих нагород цілком могло і не бути, якби не потужна допомога від міжнародного спортивного товариства, зокрема – Міжнародного олімпійського комітету, який в перші дні війни створив «Фонд солідарності» для підтримки олімпійської спільноти та спортивного руху України. Станом на сьогодні Фонд вже допоміг майже кожному виду спорту в Україні й ця допомога не буде припинятись, чому є підтвердженням нещодавнє збільшення обсягів Фонду.

Про діяльність Фонду в ексклюзивному інтерв’ю пресслужбі НОК України розповів директор «Олімпійської солідарності» Джеймс Маклеод, якого ми детально розпитали про фінансування, процес перерахунку коштів, про те, як надходять запити про допомогу, про ставлення інших НОКів до такої великої допомоги Україні та про багато-багато іншого.

Пане Джеймсе, розкажіть, будь ласка, як був створений «Фонд солідарності»?

28 лютого 2022 року, невдовзі після російського вторгнення в Україну, Виконком Міжнародного олімпійського комітету заснував «Фонд солідарності» для підтримки олімпійської спільноти та спортивного руху України, спрямований на допомогу українській олімпійській родині. Початковий внесок від МОК та «Олімпійської солідарності» був у розмірі 1 мільйона доларів, згодом до цієї суми додалось ще 500 000 доларів від Європейських олімпійських комітетів. 

Головною метою Фонду було втримати рівень українського спорту через забезпечення першочергових гуманітарних потреб елітних українських спортсменів – членів національних збірних, та забезпечити їм умови для тренувань як вдома, так і за кордоном, таким чином даючи можливість підготуватись до міжнародних змагань.

Президент НОК України Сергій Бубка був викликаний президентом МОК Томасом Бахом до штаб-квартири організації у Лозанні аби разом із невеликою командою НОК України та «Олімпійської солідарності» керувати розподілом коштів з «Фонду Солідарності».

Що було найважчим в роботі Фонду в перші дні війни в Україні?

Найважчим в ті дні було з’ясувати місцеперебування українських атлетів, дізнатися, чи в безпечному місці вони та їхні рідні, а також зрозуміти їх першочергові потреби щодо гуманітарної допомоги, розклад участі в змаганнях, а також домовитись з міжнародними федераціями аби спортсмени могли реалізувати свої плани. 

Розкажіть як саме налаштована робота Фонду? 

Про заснування «Фонду солідарності» було широко оголошено, зокрема, за допомогою листів, які президент МОК Томас Бах надіслав усім членам Олімпійської родини: членам МОК, керівникам НОКів, міжнародним федераціям та іншим учасникам світової спортивної спільноти. А також за допомогою опублікованих пресрелізів. Тому, як ви вже можете зрозуміти, запити на допомогу від Фонду надходять з різних джерел.

Найважливіші з них – від Національного олімпійського комітету України, який одразу після оголошення про запуск «Фонду солідарності» звернувся з листом до спортивних федерацій своєї країни аби ті повідомили про потреби своїх спортсменів. Після цього відбулись телефонні розмови президента НОК України Сергія Бубки з представниками багатьох федерацій, а також  деякими спортсменами. 

Крім Сергія Назаровича декілька членів Виконавчого комітету НОК України та інші особи, пов’язані з Національним олімпійським комітетом, також безпосередньо спілкувались з національними федераціями та спортсменами, звернувшись до них з проханням повідомляти про свої потреби. Відтоді НОК України продовжує щоденну співпрацю зі спортивними федераціями України, щоб зрозуміти потреби спортсменів і проаналізувати, як найкраще їм допомогти. 

Також ми отримуємо запити через міжнародні та європейські спортивні федерації, які відповідають за організацію змагань високого рівня у своїх видах спорту, наприклад чемпіонати світу та Європи, і приділяють особливу увагу тому, щоб українські спортсмени продовжували бути присутнім на їхніх змаганнях. 

Ми зокрема отримували запити від НОКів тих країн, в яких перебували українські спортсмени на момент початку війни або прибули на підготовку пізніше. А від окремих спортсменів ми отримували запити через наш профільний портал для спортсменів Athlete 365.

Згідно з якими критеріями робоча група «Фонду солідарності» вирішує, яким саме спортсменам надати допомогу?

Основний набір критеріїв для отримання допомоги від «Фонду солідарності» створила наша робоча група, яку очолює та координує президент НОК Сергій Бубка разом із невеликою командою НОК України та Олімпійської солідарності. 

Базуючись на початкових цілях, встановлених МОК, та за погодженням Міністерства молоді та спорту України, Фонд має допомогти продовжувати підготовку до міжнародних та європейських змагань, та гарантувати участь в них українських спортсменів найвищого рівня та членів національних збірних.

Усі запити на фінансування в рамках «Фонду солідарності» повинні відповідати вищеназваним критеріям, підлягати детальному вивченню робочою групою Фонду з порадами та рекомендаціями НОК України, Міністерства молоді та спорту України, а також національних спортивних федерацій. Також обов’язково має бути проведена консультація з міжнародними та європейськими спортивними федераціями, які відповідають за організацію змагань, участь в яких мають брати українські спортсмени. 

Робоча група «Фонду солідарності» також розглядала питання щодо заміни обладнання та екіпірування, які були знищені або пошкоджені внаслідок бойових дій, та є дуже необхідними спортсменам для підготовки та успішних виступів на високому рівні. Також в допомозі спортсменам враховуються ситуації, коли спортивні центри в Україні, в яких вони зазвичай займались, не доступні для їхніх тренувань.

Як відбувається перерахунок коштів та як цей процес контролюється?

Всі запити на фінансування мають бути подані в письмовій формі з поясненням на що саме вони потрібні та зі списком осіб, яким буде надано фінансування. Після затвердження кошти будуть перераховані найефективнішим методом аби спортсмен якомога швидше міг витрачати їх на нагальні потреби.

Це може відбуватися через Національний олімпійський комітет України, який безпосередньо зв’язується, або з відповідною національною Федерацією, або з самими спортсменами; через міжнародні спортивні федерації, коли фінансова допомога безпосередньо пов’язана з участю в змаганнях (вступні внески, харчування та проживання тощо); через національні олімпійські комітети країни-господаря, які надають підтримку спортсменам, що знаходяться на їхніх територіях, зокрема, під час передзмагальних підготовчих таборів. 

Всю фінансову підтримку, виділену робочою групою, оплачує «Олімпійська солідарність» від імені «Фонду солідарності» МОК через його онлайн-реєстр під назвою RELAY.

Детальні фінансові звіти подаються до «Олімпійської солідарності», яка, відповідно до своїх звичайних процедур фінансового контролю, забезпечує належне звітування та обґрунтування всіх витрат. Усі рахунки «Олімпійської солідарності» також підлягають щорічній перевірці аудиторами МОК з PriceWaterhouseCoopers.

Пане Джеймсе, що для МОК означає підтримувати Україну під час війни?

«Дайте миру шанс»... таким був заклик, яким президент МОК Томас Бах звернувся до політичних лідерів всього світу у своєму вступному слові на Зимових Олімпійських іграх у Пекіні-2022. А у своїй заключній промові після завершення Ігор він висловив надію, що ці лідери надихнуться «прикладом солідарності та миру», який показали спортсмени. Всього лише чотири дні потому ці надії для України розвіялися, і жахливі кадри та повідомлення про вторгнення російської армії в Україну шокували увесь світ.

З кожним днем ми стаємо все більше спустошеними, бачимо скільки людських страждань, тривоги, відчаю та руйнувань приносить українцям війна. Тим часом мільйони ваших громадян, більшість з яких жінки та діти, змушені були тікати від війни в інші країни. Наші серця разом з цими невинними жертвами.

Цінності МОК дуже чіткі: досконалість, повага та дружба. Наша місія полягає в тому, аби поставити спортсменів у центр Олімпійського руху, та популяризувати спорт та олімпійські цінності в суспільстві. Через «Фонд солідарності» МОК показує, що ми з Україною, ми чітко демонструємо, що наші цінності – це не порожні слова. Організованими заходами та проєктами, які стали можливими завдяки Фонду, ми разом із партнерами Олімпійського руху демонструємо нашу солідарність та дружбу з українським народом та вашими спортсменами, допомагаючи їм продовжувати йти до своїх мрій.

Кожного разу, коли Томас Бах їде у відрядження до якоїсь країни, він обов’язково зустрічається з українськими спортсменами, які тренуються там або беруть участь у змаганнях. Він ділиться з ними своїми емоціями та висловлює сподівання побачити їх на наступних Олімпійських іграх. 

Для нас велика честь щоденно працювати з українським спортивним рухом і мати можливість давати надію спортсменам та їхньому оточенню. Ми відчуваємо велику гордість, коли ми бачимо чудові результати деяких із цих спортсменів на змаганнях високого рівня, бачимо, як підіймається український прапор і виконується ваш гімн.

Яка роль президента НОК України Сергія Бубки в діяльності Фонду?

Як я вже розповідав раніше, після початку війни та відразу після створення «Фонду солідарності», президент МОК наполегливо звернувся до президента НОК України й члена МОК Сергія Бубки з проханням приїхати до Лозанни та створити робочу групу для управління Фондом, до складу якої мали входити ключові члени його апарату в Національному олімпійському комітеті України та досвідчені співробітники «Олімпійської солідарності».

Завдяки своїм міжнародним зв’язкам, Сергій Бубка виконує дуже важливу роль у координації всієї підтримки МОК, а також тієї допомоги, яку пропонують учасники олімпійського руху.

Він щодня працює в штаб-квартирі МОК в постійному контакті  зі своєю командою в НОК,  з Міністром молоді та спорту України, представниками українських спортивних федерацій. Цей постійний діалог з олімпійською та спортивною спільнотою в Україні є надзвичайно важливим для забезпечення швидкого та ефективного прийняття необхідних рішень для забезпечення потреб спортсменів та їхнього оточення, які відповідають встановленим критеріям для отримання допомоги через «Фонд солідарності».

За останні шість місяців було реалізовано багато спільних заходів з іншими НОКами, міжнародними федераціями та організаційними комітетами міжнародних та європейських змагань.

Нещодавно було прийнято рішення збільшити розмір «Фонду солідарності» на п’ять мільйонів доларів. Як це стало можливим?

Коли МОК створив «Фонд солідарності» для української олімпійської родини, ніхто тоді не міг передбачити, що війна триватиме так довго. Олімпійські ігри в Парижі відбудуться у 2024 році, але відбіркові змагання до них вже розпочались. Тому для МОК є дуже важливим забезпечити, щоб українські спортсмени мали змогу готуватися та брати участь у цих змаганнях і таким чином мати змогу представити свою країну в Парижі.

Додаткові 5 мільйонів доларів США спеціально передбачені для Парижа-2024 та Мілану/Кортіни-2026. Хоча кваліфікаційний період для Зимових ігор ще не розпочався, важливо, щоб спортсмени зимових видів спорту могли продовжувати тренуватися та готуватися в найкращих умовах.

Як на таку безпрецедентну підтримку для України реагують інші представники Олімпійського руху у світі?

Всі Національні олімпійські комітети дотримуються та підтримують цінності олімпійського руху. Реакція спортивного світу була надзвичайною. Ніхто не ставив під сумнів підтримку, яку МОК надає українській олімпійській спільноті. Щобільше – вони аплодували діям МОК, і ми були завалені пропозиціями допомоги від усіх наших членів Олімпійського руху: НОКів, міжнародних спортивних федерацій, членів МОК та інших. 

Також низка Національних олімпійських комітетів відреагувала негайно, незалежно від «Фонду солідарності», прийнявши українських спортсменів на своїх територіях, надавши гуманітарну допомогу та забезпечивши, щоб олімпійці та їхнє оточення могли продовжувати тренуватися та займатися своїми видами спорту.

Їх запросили в місцеві клуби, забезпечили екіпіруванням і включили до національних тренувальних таборів для підготовки до змагань. Дух Солідарності між національними олімпійськими комітетами був проявлений на 100%.

Як Фонд допомагає іншим НОКам, які зі свого боку підтримують українських спортсменів?

Реакція партнерів Олімпійського руху на допомогу українським спортсменам і спортивній громадськості була неймовірною. Багато НОКів негайно та добровільно приймали спортсменів та їхнє оточення, які прибули до їхніх країн, і надавали різні види підтримки залежно від потреб.

Подібним чином міжнародні спортивні федерації, часто безпосередньо через свої відповідні національні федерації, негайно пообіцяли надати підтримку українським спортивним федераціям.

Багато НОКів хотіли допомогти, але не знали, який підхід буде найкращим, а інші були готові взяти участь, але через власні обставини мали обмежені можливості. Таким чином, щоб оптимізувати та максимізувати всю доступну підтримку, робоча група МОК з «Фонду солідарності» координує їхні дії.

Використовуючи досвід співробітників «Олімпійської солідарності», а також широку мережу міжнародних контактів, якими володіє Сергій Бубка, робоча група змогла визначити нагальні потреби українських спортсменів і спробувала сприяти спільним діям між «Фондом солідарності» МОК, НОКами та міжнародними федераціями, зокрема, щодо організації тренувальних таборів та участі в міжнародних змаганнях.

Ті, хто міг зробити фінансовий внесок, зробили це дуже щедро. Ті, хто не міг надати кошти, допомогли іншими способами, наприклад, вирішили питання з транспортом, організували в’їзні візи, залучили своїх спонсорів для безкоштовного надання обладнання та форми тощо. У деяких випадках «Фонд солідарності» пропонував фінансову допомогу цим НОКам і міжнародним федераціям, коли їхні можливості були дещо обмеженими. В інших випадках, коли НОКи приймали спортсменів впродовж кількох місяців, «Фонд солідарності» надавав певну фінансову підтримку, щоб компенсувати їхні зусилля.

Кожна наша спільна дія розглядається в кожному конкретному випадку з метою якнайкращої реакції на потреби українських спортсменів.

Знаємо, що зараз МОК встановив нові критерії до спортсменів, які можуть отримувати допомогу в рамках підготовки до Олімпіад 2024 та 2026 років. Можете розповісти про них?

Додаткова підтримка у розмірі 5 мільйонів доларів, надана МОК, зарезервована для того, щоб українські спортсмени мали змогу підготуватися до кваліфікаційних змагань до Парижу-2024 та брати участь у них, а також щоб спортсмени з зимових видів спорту могли продовжувати тренуватися в найкращих можливих умовах в очікуванні початку кваліфікаційного періоду Мілан/Кортіна-2026.

Тому увага зосереджена на спортсменах і командах найвищого рівня, які мають реальний потенціал для кваліфікації та участі в майбутніх літніх і зимових Олімпійських іграх.

Наша узгоджена стратегія включатиме декілька кроків:

- Створення робочої групи у складі представників НОК України та Міністерства молоді та спорту України. Робоча група визначить чіткі, чесні та прозорі критерії відбору для спортсменів, які будуть рекомендовані для можливого розподілу підтримки напередодні Ігор у Парижі 2024 року та Мілані/Кортіні 2026 року. 

- Зазначені критерії відбору будуть затверджені МОК після консультації з НОК України та Міністерством молоді та спорту України.

- Взаємодія з Федераціями олімпійських видів спорту України для визначення потенційних спортсменів.

- Встановлення індивідуального кваліфікаційного плану для кожного олімпійця.

- Узгодження індивідуальних планів з відповідними Міжнародними спортивними федераціями.

- Взаємодія з організаційними комітетами олімпійських кваліфікаційних змагань, Міжнародними спортивними федераціями відповідних видів спорту та НОКами у цих країнах для отримання додаткової підтримки, де це можливо.

Медіа